Jak to działa?

Test wodorowo–metanowy
Złoty standard w diagnostyce SIBO

Wodorowo - metanowy test oddechowy służy do diagnostyki przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim (SIBO) oraz zaburzeń wchłaniania sacharozy, fruktozy, sorbitolu, laktozy. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i wiarygodne. Polega na pomiarze wodoru i metanu w wydychanym powietrzu.

Test jest wykonywany na najwyższej jakości urządzeniu: QuintronBreathTracker S.C. Pomiar odbywa się w oparciu o chromatografię gazową. Próbka pobierana od pacjenta jest poddawana filtracji, a wynik korekcie CO2. Duża czułość badania warunkuje wiarygodny wynik, a co za tym idzie właściwą diagnozę.

Więcej informacji na temat SIBO oraz przebiegu i przygotowania do badania znajdziesz tutaj:

Cena testu:

350 zł

Cena testu powtórnego: 300 zł

Diagnostyka to fundament ukierunkowanego leczenia

Czym jest SIBO?

Akronim SIBO oznacza przerost bakterii w jelicie cienkim (ang. Small intestine bacterial overgrowth). Jest to sytuacja, w której dochodzi do zwiększonego rozplenienia mikroorganizmów w tym obszarze.

Wyróżniamy cztery typy przerostu bakteryjnego:

  • Typ wodorowy: charakterystyczne są wzdęcia i/lub biegunki

  • Typ metanowy (IMO): charakterystyczne są ostre, napadowe bóle/skurcze. Występują zazwyczaj zaparcia, czasem jednak można zaobserwować biegunki

  • Typ mieszany: charakterystyczne są wzdęcia, biegunki naprzemiennie z zaparciami

  • Typ siarkowodorowy: charakterystyczne są biegunki. W przypadku występowania tego rodzaju przerostu w obszarze jelita grubego (LIBO siarkowodorowe), u pacjentów obserwuje się zaparcia

Bardzo ważna jest świadomość, iż przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim jest przyczyną, a nie skutkiem. Jelito cienkie to nasza największa powierzchnia wchłaniania, dlatego tak istotne jest usunięcie zbyt dużej ilości rozplenionych bakterii, blokujących przyswajanie składników. Mechanizm powstawania objawów jest bardzo prosty. Bakterie, które bytują w jelicie cienkim produkują gazy: wodór, siarkowodór oraz metan, które z kolei powodują wzdęcia, ból, biegunki, nudności, zaparcia. Bakterie żywiąc się resztkami pokarmowymi, wydzielają enzymy trawienne, kwasy, które niszczą kosmki jelitowe, a w związku z tym zaburzają produkcję naszych enzymów trawiennych, rozkładających między innymi laktozę, fruktozę czy sacharozę. Po spożyciu produktów bogatych w dwucukry ( nabiał, słodycze), dochodzi do nasilenia objawów takich jak: nudności, wzdęcia, bóle brzucha, skurcze. Z SIBO jest związane zaburzenie trawienia makroskładników i tzw. zespół złego wchłaniania.

Badanie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą poprawić komfort życia i odczuwają takie objawy jak:

Bóle brzucha
Wzdęcia
Zgaga
Zaparcia lub/i biegunki
Uczucie przepełnienia po posiłku
Nudności
Wymioty
Zmęczenie
Stany lękowe
Dokuczliwe bóle głowy
Trądzik lub trądzik różowaty
Niedobory witamin, minerałów
Fibromialgia
Astma
Zaburzenia koncentracji
Mgła mózgowa
Zaburzenia snu
Reakcje skórne

Wytyczne

Jak przygotować się do badania?

Badanie pod kątem SIBO wymaga przygotowania.
Najważniejsze z nich to:

co najmniej miesięczna przerwa od antybiotykoterapii,
tygodniowa przerwa od probiotyków
dieta przygotowawcza na jeden dzień przed badaniem.

Szczegółowych wytycznych jest jednak znacznie więcej. Zapoznanie się z nimi i przestrzeganie ich to kluczowy element, od którego zależy powodzenie testu wodorowo-metanowego.

Zespół VISCERA INSTYTUT przygotował łatwą do zrozumienia tabelę dotyczącą zasad przygotowania się do badania SIBO - tutaj.

W gabinecie

Przebieg badania

Wodorowo – metanowy lub wodorowy test oddechowy polega na monitorowaniu zawartości wodoru i /lub metanu w wydychanym powietrzu. Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne, wiarygodne.

Na początku badania pacjent wypija roztwór odpowiedniej substancji (w zależności od celu badania) i dmucha w specjalny ustnik. Przed podaniem substratu jest przeprowadzana próbka na czczo (pomiar zerowy). Pacjent wykonuje głęboki wdech, a następnie wydycha powietrze do urządzenia mierzącego stężenie wodoru i /lub metanu.

Następnym krokiem jest podanie pacjentowi płynu, który zawiera konkretne węglowodany (np. laktulozę, glukozę). Pacjent ponownie dmucha w aparat pomiarowy.

Procedurę pobierania próbek powietrza i sprawdzania stężenia wodoru i/lub metanu powtarza się w określonych odstępach czasu np. w 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180 minucie.

Na wynik badania duży wpływ ma odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania, niedawna antybiotykoterapia, stany związane z resekcją jelit, ostra próchnica, palenie tytoniu, przewlekłe przyjmowanie salicylanów.

Kiedy się nie badamy?

Przeciwwskazania do badania:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest wrodzona nietolerancja fruktozy jak również rozpoznana lub podejrzewana hipoglikemia poposiłkowa.

Względnym przeciwwskazaniem do badania jest:

  • antybiotykoterapia,
  • radiografia,
  • kolonoskopia przeprowadzane w ostatnich 4 tygodniach.
  • ileostomia

Ważne!

W przypadku uporczywych zaparć,
wskazana jest dwudniowa dieta
przygotowawcza.

Rejestracja
Viscera Instytut

Test wodorowo–metanowy
Złoty standard w diagnostyce SIBO